PÇDK, Irak Seçimlerinde Demokrat Adayları Destekleyecek
Haberler / 21 Şubat 2010 Pazar Saat 14:51
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
PÇDK, Irak Parlamento seçimlerinde ulusal birlikten yana olan demokrat adayları destekleyeceğini açıkladı.

PÇDK, Irak Parlamento seçimlerinde ulusal birlikten yana olan demokrat adayları destekleyeceğini açıkladı.

Kürdistan Demokratik Çözüm Partisi (PÇDK) Irak Parlamento seçimlerine ilişkin Hewlêr'de basın toplantısı düzenleyerek, seçimlerde demokrat adayları desteleyeceklerini açıkladı. Çarçira Otel'inde yapılan basın toplantısında PÇDK adına açıklama yapan PÇDK Başkan Yardımcısı Necibe Ömer, ulusal bir Kürt listesi için hazır olduklarını belirterek, "Bir ulusal Kürt listesi olsaydı, onu desteleyecektik. Ancak bu seçimlerde bu gerçekleşmedi. Onun için biz değişik illerde, değişik listelerden olan demokrat adayları destekleyeceğiz" dedi. Irak seçimlerinde herhangi bir partiyi desteklemeyeceklerini belirten Ömer, "PÇDK olarak önemli tabanımız bulunuyor. Oylarımızı demokrasi için kullanacağız" diye konuştu.

Adaylara şartlı destek

Destekledikleri adaylar için bazı şartlarının olduğunu dile getiren Ömer, "Şartlarımız başta demokratik bir Kürdistan ve demokratik bir Irak için çalışmak. Kadın ve toplumun diğer sorunlarının demokratik yollarla çözülmesi, yolsuzluğu kaldırmak, Kerkük sorununu demokratik yollar çözmek ve fikir özlüğü için çaba harcamadır" diye konuştu.

Destek verilecek adayları açıkladı

Ömer, PÇDK olarak seçimlerde destekleyecekleri adayları da açıkladı. Buna göre destek verilecek isimler adaylar şöyle; "Kerkuk'te Hizbî Zehmetkêşanî Kürdistan'ın adayı Behmen Hüseyn, Hewler'de Lîsteya Goran'dan Mehdî Kawanî, Süleymaniye'de Hizbî Zehmetkêşanî Kurdistan adayı Celal Debax, Musul'da Lîsteya Hewpemanî Kurdistan'dan; Heyat Muhemed, Duhok'ta Goran Listesinden Hecî Mustefa Rêkanî, Diyala'da Hewpemanî Kurdistan'dan Azad Hemîd ve Salahadîn'de Lîsteya Hewpemanî Kurdistan'dan Saman Şukur."

Kürtler 4 ayrı liste ile seçimlere giriyor

Irak genelinde 7 Mart'ta yapılacak seçimlerde 165 listeden 6 bin 172 aday 325 kürsülü parlamentoda yer almak için yarışacak. Kürtler ise Irak genelinde ve Kürdistan Federal Bölgesi'nde 4 ayrı liste ile seçimlere giriyor. Irak seçim sistemine göre seçmenler sadece parti ya da listeye değil, listedeki kişilere de oy verebiliyor.- DÎHA

 Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi
www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.