Twitter nedir, nasıl çalışır, kullanıcılar hesap güvenliğini nasıl sağlar?
Teknoloji / 26 Aralık 2016 Pazartesi Saat 10:39
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Günümüzde neredeyse her internet kullanıcısı bir sosyal medya hesabına sahip en yoğun kullanılan ve haberleşme ağı olarak değerlendirilen twitter nasıl nedir, nasıl çalışır ve son zamanlarda özellikle ihtiyaç duyulan kullanıcı hesabı güvenliği nasıl sağlanır? Twitter’in kullanımına ilişkin ortalama pek çok internet kullanıcısı bilgiye sahipken son aylarda art niyetli hackerler devrede ve twitter hesabınız logosundaki kuş misali elinizden uçabilir, peki güvenliğini nasıl sağlayabilirsiniz

Twitter, 140 karakterle limitli anlık ileti paylaşımı yapılmasına yarayan bir platformdur ve diğer platformlarla karşılaştırıldığında çok daha aktiftir. Kullanıcı olmak için www.twitter.com adresine bağlanıp siteye üye olunmalı ardından da akıllı telefon ya da özel uygulamalar üzerinden profil oluşturulur.

Twitter, siteye üye olunmasıyla kurulan profile ilişkin bilgilerin ve profilin görünümünü kişiselleştirmeye de olanak vermektedir. Profil düzenleme bölümünde kullanıcı adı, lokasyon, web sayfası adresi, kısa kişisel bilgiler gibi enformasyonlar her zaman eklenebilir ya da değiştirilebilir. Ayrıca küçük bir profil resmi de kullanılabilir. Tasarım bölümünde ise profil sayfasının ya da “timeline” adı verilen ana sayfanın görünümü değiştirilebilir; tasarlanabilir. Bu işlemler için hazır şablonların yanı sıra arzu edilen küçük boyutlu başka görüntüler de kullanılabilir ve arka plan resmi olarak ayarlanabilir. Bağlantı (connection) bölümünde ise kullanıcıların Twitter için kullandıkları ya da kullanmayı isteyebilecekleri bağlantılar yer almaktadır. Oluşturulan profil herkese açık olabilir ya da kısıtlanabilir. Eğer profiliniz kısıtlıysa sizi takip etmek isteyen kişilerin olduğu size bir mail ile bildirilir ve takip siz onay verdikten sonra başlar. Bu işlemi yapabilmek için profil ayarlarınızdan “protect my tweets” seçeneğini tercih edip kayıt etmeniz gerekir. Eğer profilinizde bir kısıtlama yok ise tüm iletileriniz ve profil özellikleriniz başka kullanıcılara açık demektir.

Twitter, “takip etme” temelinde işlemektedir. Kullanıcılar “tweet” adı verilen anlık ileti paylaşımının yanı sıra başka twitter hesaplarını takip etme, diğer kullanıcılara mesaj ve cevap yazma, onların tweetlerini yönlendirme gibi işlemleri da yapabilmektedir. Bu tür işlemlerle Twitter üzerinden haber kuruluşları, uzmanlar, gazeteciler gibi kaynaklardan çok hızlı, hatta anlık enformasyon alınabilmekte ve iletişime geçilebilmektedir

Twitter Kullanımına İlişkin İpuçları

Bu platformu etkili bir şekilde kullanabilmek bazı özellikleri, kısıtlamaları ve bunların hangi durumlarda geçerli olduğunu bilmek gerekir. Bu nedenle Twitter’da yapılabilen işlemleri ifade eden kelimeleri açıklamakta fayda vardır:

İleti (Tweet): Kullanıcıların anlık paylaştıkları ifadelerdir ve “yeni bir tweet oluştur”, “ne oluyor? (What’s happening?)” bölümüne yazılır. Bir hesabın açıldığı andan itibaren kaç ayrı tweet gönderdiğinin sayısı “tweets” bağlantısının altında gösterilir. Bağlantıya tıklandığında ise gönderilen iletilerin içeriğine ulaşılır.

Akış (Timeline): Takip edilen hesaplardan yapılan ileti paylaşımlarının (tweet) ve o hesapların yönlendirdiği (retweet) paylaşımların görülebileceği alandır. Kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yaptığınızda gördüğünüz ana sayfa olarak da açıklanabilir.

Takipçi (Follower): Bir Twitter hesabının hangi diğer hesaplar tarafından takip edildiğinin görülebileceği bölümdür ve ilgili bağlantının hemen altında toplam takipçi sayısı görülebilir. İlgili bağlantıya tıklandığında da takip eden hesaplar görülebilir. Twitter’da sizi takip etmeye başlayan bir kişi olduğunda size bildirim maili gelir ve bu mailde sizi takip eden kişinin kim olduğu yazar. İsterseniz bu kişinin sizi takip etmesini engelleyebilirsiniz bunun için o hesabın profiline gidip kişinin durum (status) alanındaki engelle (block) bağlantısını kullanmanız gerekir.

Takip etme (Following): Bir hesabın takip ettiği diğer Twitter hesapların ifade eder. İlgili bağlantının hemen altında toplam takip edilen hesap sayısı, bağlantı tıklandığında da takip edilen hesaplar görülebilir. Bir hesabın takip edilmesinden vazgeçilmesi durumunda ise takip etme (unfollow)bağlantısını tıklamak gerekir.

Yönlendirme (Retweet): Bir başka kullanıcının paylaştığı iletinin kendi hesabınız üzerinden yeniden paylaşılmasına yarayan işlevdir.

Bahsetme (Mention): Eğer bir iletinin doğrudan belirli bir kişi tarafından görülmesi isteniyorsa o kişinin hesabı yazılan ileti içinde @kullaniciismi şeklinde belirtilir. Eğer bir iletinizin başında bir başka hesaptan bahsettiyseniz bir başka ifadeyle bir hesaba yaptığınız mention tweetin hemen başındaysa o zaman bu ileti sizi takip edenler arasından sadece bahsettiğiniz diğer kişiyi de takip edenler tarafından görülebilir. Sizin hesabınızdan bahseden hesapları ayrıca mention bölümüne girerek de görebilirsiniz. Bahsetme özelliğine benzer bir işlev cevap verme (reply) seçeneğine tıklayarak da yapılabilir. Ancak bu, sadece takip edilen hesaplardan paylaşılan ya da yönlendirilen iletiler için yapılabilir.

Cevap verme (Reply): Takip edilen bir hesaptan paylaşılan ya da yönlendirilen iletilere cevap yazabilmesine olanak saplayan özelliktir. Bu cevap takip ettiğiniz ve iletisini gördüğünüz hesap tarafından ve sizi takip eden diğer hesaplar tarafından görülür. Ancak yönlendirilmiş bir iletiye cevap yazdıysanız iletiyi ilk yazan hesabı takip etmiyorsanız bu hesap cevabı görmez. Bunu sağlayabilmek için cevapta o hesaptan bahsetmeniz yani mention özeliğini kullanmanız gerekir.

Popüler başlıklar (Trends/Trending Topics): Adı üstünde Twitter’da o an en çok konuşulan konuları ifade eder ve Trend bağlantısından görülebilir. TT listesi olarak da adlandırılır. Hashtag denilen ve # işaretiyle etiketlenmiş iletiler çok kişi tarafında paylaşılmış ya da yönlendirilmiş ise popüler başlıklar listesine girebilir. Bir iletiye # yerleştirilmesi, başka hesapların da konuya dikkatini çekmek ve olabildiğince paylaşılmasını sağlamak için yapılır. Böylece de konunun TT listesine girmesi ve daha da dikkat çekmesi amaçlanır. Ancak aynı iletiyi daha çok paylaşarak onun TT listesine girmesini sağlamanın bir garantisi yoktur. Bir konunun ya da etiketin TT listesine girmesi için belirli bir frekansa ulaşmanın yanı sıra yaygın ve katılımcı olarak da paylaşılması gerekir. Yani bir hesap tarafından defalarca paylaşılmasından daha önemli olan ölçüt farklı hesapların paylaşım yapmasıdır.

Doğrudan mesaj gönderme (Direct message): Bu işlem karşılıklı olarak birbirini takip eden iki hesap arasında özel mesaj gönderilmesini sağlar ve ilgili bölüme girilerek bu mesajlar görülebilir. Bu mesajlar da 140 karakterle sınırlıdır.

Yan Özellikler Ne İşe Yarar: Mr Tweet, Twitter ağınızı genişletmek için sizinle en uygun biçimde eşleşen kullanıcıları öneren bir servistir. We Follow, sizinle aynı ilgi alanları olan kullanıcıları bulmanızı sağlar. GPS Twit iPhone servisi ise cep telefonunuzdaki GPS sistemini kullanıp o an bulunduğunuz lokasyonu Twitter’da paylaşmanızı sağlayan bir uygulamadır. Tweetdesk de Twitter’a birden çok profil ile bağlanmanızı sağlar.

Twitter hesabımı nasıl koruyabilirim?

Sıkı bir twitter kullanıcısı iseniz yani telefonunuzu yada bilgisayarınızı her açtığınızda paylaşım yapıyor, zaman tünelinde yapılan paylaşımları takip ediyorsunuz diyelim peki hesabınızın güvenliğini ne kadar sağlayabiliyorsunuz?

1: Email ve İletişim: Hesabınız için Yeni Mail Oluşturun

Çoğu twitter kullanıcısı -özellikle gazeteciler- iletişim için kullandıkları e-mail adreslerini twitter ve başka sosyal medya hesaplarına bağlıyor. Bu sayede bir hacker’ın hangi e-mail adresini ele geçirmesi gerektiğini bulması kolay oluyor ve twitter hesabınız yerine e-mail adresiniz hack’leniyor, dolayısıyla hesabı geri alma çabaları da bu nedenle zorlaşıyor. Sosyal medya hesaplarınız için kimsenin bilmediği bir e-mail adresi oluşturun.

2: Email Sızıntısını Önleyin!

Bu ayar değiştirilmediği sürece “Şifre unuttum” fonksiyonunu kullanarak ve kullanıcı adı vererek hedef olan hesabın e-mail adresinin ilk 2 harfini ve domain adresini görebilirsiniz — örneğin: ab****@gmail.com — ve bu bilgiyi hedef ile karşılaştırarak e-mail adresinin tümünü öğrenebilirsiniz.

İzlenecek yol: Ayarlar →Şifre sıfırlama →Şifremi sıfırlamak için kişisel bilgilerimi iste

3: Paranoya Modu

İki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) olarak bilinen ayarı seçtiğiniz zaman, twitter hesabınıza her giriş yaptığınızda size SMS yoluyla 6-rakamlı bir şifre gönderilir; yani telefonunuza gelen bu şifreyi girmeden hesabınıza giriş yapamazsınız. Bu login özelliği kullanmak için iOS veya Android cihazınıza twitter uygulamasını indirmeniz ve hesabınıza telefon numaranızı eklemeniz gerekir.

İzlenecek yol: Ayarlar → Güvenlik ve gizlilik → Giriş doğrulaması → Giriş isteklerini doğrula // Detaylı bilgi için: https://support.twitter.com/articles/20171226

4: Hesap Dışı Güvenlik

•             Tanımadığınız kişiler tarafından gönderilen (kısaltılmış) linklere tıklamayın — hesabınızı ele geçirmek için sizin hesabınız yerine takip ettiğiniz bir kişi de proxy olarak kullanılabilir

•             Kullandığınız cihazların temiz olduğuna emin olun, anti-virüs programlarını güncelleyin, arama yaptırın

•             Kısa ve basit şifreler kullanmayın

Rençber Şirzat

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): Twitter  nedir  nasil  calisir  kullanicilar  hesap  guvenligini  nasil  saglar  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.