Barzani, Türk Devletinin Güney Kürdistan İşgalini Görmezlikten Gelerek PKK’yi Suçladı
Haberler / 04 Temmuz 2018 Çarşamba Saat 11:47
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HEWLÊR – Basın mensuplarının sorunlarını yanıtlayan Federal Kürdistan Bölgesi Hükümeti Başbakanı Neçirvan Barzani, 24 Temmuz 2015 tarihinden bu yana TSK tarafından Medya Savunma Alanları ve Güney Kürdistan topraklarına yapılan hava saldırılarında yüzlerce kişinin katledilmesini görmezden gelerek, “PKK Kürdistan Bölgesi’nin büyük bir bölümü işgal ederek, buradan Türkiye’ye saldırılar düzenliyor. Biz buna karşıyız” ifadesi ilişkilerin hangi düzeyde olduğu gözler önüne seriyor.

Basın mensuplarının sorunlarını yanıtlayan Federal Kürdistan Bölgesi Hükümeti Başbakanı Neçirvan Barzani, 24 Temmuz 2015 tarihinden bu yana TSK tarafından Medya Savunma Alanları ve Güney Kürdistan topraklarına yapılan hava saldırılarında yüzlerce kişinin katledilmesini görmezden gelerek, “PKK Kürdistan Bölgesi’nin büyük bir bölümü işgal ederek, buradan Türkiye’ye saldırılar düzenliyor. Biz buna karşıyız” ifadesi ilişkilerin hangi düzeyde olduğu gözler önüne seriyor.

 

TSK tarafından Güney Kürdistan’a yönelik saldırıları devam ederken, son günlerde Kuzey Suriye’de başta Efrin işgaline katılan ÖSO çetelerini de operasyona dahil etmesi konusu gündeme oturdu. TSK savaş uçakları tarafından 24 Temmuz 2015 tarihinden bu yana aralıksız devam eden hava saldırılarında Güney Kürdistan topraklarında yüzlerce insan yaşamını yitirirken bir çok yerleşim yeri de imha edilmesine yönelik Güney Kürdistan yönetimi ve hükümeti yetkilileri sessizliğini korudu.

En son Güney Kürdistan’da yapılan “Bağımsızlık” ve Kerkük’e yönelik yapılan işgal saldırısında en sert tepkiyi AKP hükümeti ve genel başkanı Erdoğan’dan almasına rağmen, Federal Kürdistan Bölge Başbakanı Neçirvan Barzani Ankara ziyaretleri ve 24 Haziran’da yapılan seçimlerde Erdoğan’ı telefonla arayarak tebrik etmesi, yapılan işgal planında Barzani’nin konumu merak konusuydu. Son yapılan basın mensuplarının sorunlarını yanıtlayan Barzani, bu plana yönelik tavrını ortaya koyar nitelikte.

 

KİM HANGİ TOPRAKLARI İŞGAL EDİYOR?

Yaklaşık üç yıldır aralıksız TSK savaş uçakları tarafından yapılan bombalamalarda yüzlerce insanın öldürülmesi ve yüzlercesi yaralanması, çok sayıda sivil yerleşim yerinin imha edilmesine yönelik sessiz kalan  Neçirvan Barzani, yakın bir fırsatta Ankara’yı ziyaret edebileceğini belirterek, “Kürdistan Bölgesi topraklarından gerek İran gerek Türkiye’ye saldırılmasına karşıyız” diyerek, “İran muhalif grupları ve PKK’den defalarca Kürdistan Bölgesi’nin topraklarından saldırı düzenlememesi talep ettik. Yapılanlar tek taraflı değil. halk bunu bilmesi lazım” ifadelerini kullandı.

AKP Genel Başkanı Erdoğan ile bir telefon görüşmesini gerçekleştirdiklerini hatırlatan Barzani, “Görüşmede Kürdistan Bölgesi ile Ankara arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesi üzerinde duruldu” dedi.

Barzani, Kerkük’te üretilen mevcut petrolün Kürdistan Petrol Boru hattı üzerinden Ceyhan Limanı’na ihraç edilmesi konusunda her türlü işbirliğe hazır olduklarını yineleyrek şunları söyledi: “Kerkük petrolünün Kürdistan Petrol Boru hattı üzerinden Ceyhan Limanı’na ihraç edilmesi konusunda Bağdat’tan henüz yanıt almadık. Kerkük petrolünün satışı SOMO tarafından da gerçekleştirilebilir.”

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

Parveke

TAGS(ETIKETLER): barzani  PKK  Erdogan  isgal  Kandil  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.