Doların Yükselişi Diktatörlüğün Çöküşü
Makaleler / 12 Ağustos 2018 Pazar Saat 05:51
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABD’nin yaptırımları Türkiye’yi ve AKP/MHP iktidarının sonunu getirmeye yönelik bir politika olduğu aşikardır.

ABD’nin yaptırımları Türkiye’yi ve AKP/MHP iktidarının sonunu getirmeye yönelik bir politika olduğu aşikardır. ABD bu yaptırımlarla sadece Türkiye’yi ekonomik bazda değil, siyasi ve sosyal alanda da büyük bir çıkmazın içine sürüklemeye çalışacaktır. ABD’nin Türk devletine yaptırımları doğrultusunda görüşen ABD ve Türk heyetleri sonuçsuz kaldı. ABD başta rahip Brunson başta olmak üzere Türkiye’de tutuklu bulunan 12 kişinin serbest kalmasını ilk koşul olarak sundu. Türk heyetinin bunu kabul etmemesi sonucunda dolar yükselişe geçti.

Doların yükselişi ile birlikte Diktatör Erdoğan’ın yaptığı açıklama ‘bu bir ekonomik savaştır. Biz bu savaşta alt olmayacağız. Halkımız yastık altındaki dolarını çıkartıp bozsun” diyor. Diktatör Erdoğan’ın bu açıklaması tabi ki halkı kandırmaya yönelik bir açıklamadır. Ortada bir ekonomik savaş yok. Bu Diktatör Erdoğan’ın 16 yılda yaptığı icraatlarının sonucudur.  Diktatör Erdoğan ortada yürütülen bir savaş var mantığıyla halkı “Vatan Millet Sakarya” propagandasıyla, algı operasyonlarıyla sonuç almaya çalışıyor.  Oysa 16 yıllık AKP/MHP iktidarında diktatör Erdoğan bütün ekonomiyi savaşa yatırmış ve bütün siyasetini savaş üzerinde yürütmüştür. Sonuç olarak gelinen aşamada Türkiye’de Dolar 6,427’ye yükseldi ve bu yükseliş Türk TL’sinin işlevsiz kalmasını ve değerinin düşmesine neden oldu.  Doların değerinin artması ile Türkiye’de binlerce şirket iflas etti. En son olarak Avrupa Alacak sigortası şirketi Euler Hermes’in verdiği rakamlara göre 14 bin 800 yüz şirket iflas etti. 2017-2018’de Kurumsal iflasların sayısı yüzde 4 artarak binlerce kurumsal iflasları beraberinde getirdi. Verilen bu sayılar sadece büyük şirketlerdir. Bunun yanında küçük iş firmalarda bu ekonomik krizden nasibi almış durumda. Türkiye’deki Büyük şirketler şu anda TL ile ticaret yapamıyor. Ayakta kalan firmalar dolar ile ticaret yapmaktadır. Bu bile Türk ekonomisinin geldiği noktayı gösteriyor. İş şirketlerinin iflası ile birlikte Türk bankaları da iflas eşiğindedir.

Son olarak Türk bankaları için rapor hazırlayan Fitch, hazırladığı raporda Türk bankaları için durumun bilinenden daha kötü olduğuna ilişkin tespitlere ve iflas tartışmasının da bulunduğu ağır ihtimallere değindi. Raporda Türkiye’de 24 bankanın kredi notu düşürülürken, bunlardan 12 tanesinin notu beklenenin aksine bir değil, iki kademe azaltıldı. Bu bankalardan Ziraat, İş Bankası ve Akbank’ın da bulunduğu beş tanesinin notu ülke notunun da altına indirildi. Bu rapor Türk bankalarının içine düştüğü çıkmazı göz önüne seriyor. AKP/MHP iktidarının savaş politikası Türkiye’yi büyük bir çıkmazın içine sürüklemiş ve sürüklemeye devam etmektedir. Türkiye iflasa doğru sürükleniyor. ABD temasları da, başka görüşmeler de sonuç vermeyecektir. Dolayısıyla bu sonucu herkes bekliyordu. Ancak buradaki sorun görüşmelerden sonuç alınamamasından çok Türk ekonomisinin diktatör Erdoğan’ın savaş konsepti ve egosu nedeniyle bu noktaya gelmiştir. Türkiye'de ne siyasette, ne bürokraside nede dış ilişkilerde liyakat kaldı. Her şey alt üst oldu ve olmaya devam edecek. Türkiye’de Bu derece tek kişiye bağlı kalınması sonucu olarak ABD'deki görüşmelerden çıkan olumsuz sonuç budur. Firmaların ve bankaların iflas noktasına gelmesinin ardından yeni ekonomi modelini açıklayacaklar. Peki bu ekonomi modelinin içinde neler yer alıyor. Açıkladıkları ekonomi modeli sadece halkı kandırmaya yönelik bir modeldir. İçinde Türkiye halklarını açlığa, boyun eğmeye, köleleştirmeye yönelik bir modeldir. Ülkeyi düşürdükleri durumun bedelini halka ödetecekler. Yani AKP/MHP 16 yılda ne yapmışsa bu günden sonra da faşist, tek tipçi, riyakar politikasını derinleştirerek devam edecektir. Ekonomik bazda çöken bir devlet, siyasi ve sosyal anlamda da sonun geldiğinin göstergesidir. Bu gün “doların yükselişi, Erdoğan’ın çöküşü” demektir.

Sara Gulan

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

Parveke

TAGS(ETIKETLER): dolar  ABD  Turkiye  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA