Önder Apo: 9 Ekim Yürüyüşü Demokrasi ve Özgürlük Arayışı Yürüyüşüdür
Makaleler / 10 Ekim 2019 Perşembe Saat 11:01
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
9 Ekim 2019 bir taraftan halkların büyük Önderi Abdullah Öcalan’ın deyimiyle ‘‘9 Ekim yürüyüşü Demokrasi ve Özgürlük Arayışı yürüyüşüdür’’ diğer taraftan da Ulusararası Komplonun startının verildiği günün 21’inci Yıl dönümüdür.

9 Ekim 2019 bir taraftan halkların büyük Önderi Abdullah Öcalan’ın deyimiyle ‘‘9 Ekim yürüyüşü Demokrasi ve Özgürlük Arayışı yürüyüşüdür’’ diğer taraftan da Ulusararası Komplonun startının verildiği günün 21’inci Yıl dönümüdür. Şêx Saîd’in katledilmesinin DAİŞ’in Kobanê’yi işgal saldırılarını ağırlaştırdığı tarih, bir diğer taraftan da Arjantinli devrimci Che Guevara’nın Bolivya’da katledilişinin 52. Yıl dönümü, Deniz Gezmiş ve 17 arkadaşının idama mahkum edildiği gündür.

“Mutlu olmayı yarına bırakmak, karşıya geçmek için nehrin durmasını beklemeye benzer ve bilirsin, o nehir asla durmaz.” der Fransız yazar Jean-Christophe Grangé. Bu nehir durmadı, akmaya devam ediyor. Kargaşa ve kaos’un hakim olduğu Orta Doğu’da yeni yaşamı oluşturacak devrimi duyurmak için, Halklar Önderi’nin Kürdistan’dan yola çıkıp başlattığı yürüyüşün önüne yapı taşını ihanetlerin oluşturduğu engeller dikmeye yönelik verilen kararlar faaliyete geçirildi 1998’in 9 Ekim’inde. Ulusaralarası Komplo dendi çünkü, Rusya’sından İsrail’ine, Yunanistan’ından İtalya’sına, Batısından Doğusuna, Suriyesinden KDPsine Afrikasına  herkes bu işin içindeydi. Ve Tabiki Amerika’sına. Bu komplonun yeni durağı da Rojava olarak tabir edilen Kuzey-Doğu Suriye’nin devrimidir. Onbinlerin can vererek halklara hediye ettiği bir insanlık Devrimi için, yine 9 Ekim’de yok etme kararı alındı. Aslen bu alınan karar, 1998’in devamıdır. Kürdistan Özgürlük Hareketi ve Halklar Önderi Serok Apo şahsında başlatılan imha ve inkar kararının devamı. Bu karar salt Kürt Halkına karşı alınmış bir karar değildir, bölge ve hatta tüm Orta Doğu’yu kapsayacak niteliktedir. Orta Doğu’daki bütün halklar bu karardan etkilenecektir. Bağdat’da ayaklanan halktan tutun Yemen’e, Yemen’den tutun Libya’ya kadar uzanabilecek bir etkisi vardır. Bu karar, karışan Avrupa’lı sömürücü zenginlerin, Türkiye’li devrik hükümetlerin, ABD ve küçük kardeşlerinin Demokratik Devrim’den sıyrılma eğilimidir. Silah tüccarları için açılacak yeni savaş sahalarına imkan sunan, en çok halklara “karşı” alınmış bir karardır.

Sürekli gerekçe olarak gösterilmeye cürret edilen Kürt Halk’ının varlığı, ulaşabileceği en yüksek raddeye ulaşıp, binlerin katline zemin oluşturabilecek boyutlara ulaştırılmak isteniyor. Kürtlerin hedef olarak seçilmesinin nedeni de, sömürü sistemlerine karşı duruşlarındandır. Sömürü sistemine en tutarlı baş kaldırıyı örgütleyen ve bunu en doğru biçimde yürüten, çetin savaşlardan elde ettiği sonucu en çok hak eden halka atfeden ve çoğunluğunu Kürterin oluşturduğu Suriye Demokratik Kuvvetleri (QSD)’nin ezberlenmiş gerekçelerle hedef alınması başka nasıl yorumlanabilir? QSD’nin gerçekleştirdiği devrim, Dünya üzerindeki bütün yurttlardan destekçi ve şehitler ile gerçekleştirdiği bir devrimdir. Bunu öz bir biçimde özetleyecek olursak, QSD’nin devrimi halklar için sıkça dile getirilen bir umuttur, umutları yeşerten bir devrimdir. Öyle ki sömürü sistemini savunan devlet liderlerinin ve hatta bölge hükümetinin kuracağı herhangi bir cümlenin altında bi bit yemiği aramak en gerekli olanıdır 9 Ekim de! “Muhtaç duruma düşür sonra yardım eli uzat” yöntemidir.

Emperyalist ve sömürgeci güçlerin Orta Doğu’daki hedefi, devletleri daha küçük parçalara ayırarak kontrolü sağlamaktır. Rojava Orta Doğu’yu emperyalizmin planlarının aksine birleştirecek bir devrimdir. Gelişecek olan saldırıyı sadece Türk Devleti’ne bağlamak yalnış olacaktır. Önderlik üzerine uygulanan komploda yer alan güçlerin ortak çıkarları bulunmaktaydı, Rojava’ya yönelik başlatılan saldırılarda da ortak çıkarlar bulunmaktadır. Bu çıkar da Kürtler’i Orta Doğu’yu parçalamak için kullanılacak duruma düşürmektir. Ancak Kürtler bu durumu kabul etmeyip direnmeyi ve Orta Doğu halkalarını birleştirmeyi seçtiği için öncü hedef konumuna getirilmektedir. Kısa olarak durum şudur; Hedef alınan Rojava Devrim’i boşa çıkartılmak istenip, halklarda oluşan umut sömürülmek, Kürtler’e “Bizimle çalışmazsanız ve bize hizmet etmezseniz bir kazancınız olmayacak” mesajı verilmektedir. Önderlik İmralı’da geliştirdiği direniş ile bu gelişen komployu boşa çıkartmış ve bir devrime zemin hazırlamıştır. Bu komployu sürdürme çabaları da boşa çıkartılacak ve Önderliğin hazırladığı zemin üzerinden “Demokrasi ve Özgürlük Yürüyüşü”ne devam edilecektir.


Fırat ALİ

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html


TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.