KCK: Xizri'nin İdamı Politik Bir Tutumdur
Haberler / 17 Ocak 2011 Pazartesi Saat 17:16
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı, İran rejimin Kürt tutsak Hüseyin Xizri’yi idam etmesinin “önemli bir politik tutum” olduğunu belirterek,

KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı, İran rejimin Kürt tutsak Hüseyin Xizri’yi idam etmesinin “önemli bir politik tutum” olduğunu belirterek, artık hiçbir gücün bu gibi yöntemlerle sonuç alamayacağını vurguladı.

KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı, İran rejimi tarafından Urmiye cezaevinde idam edilen Hüseyin Xizri’ye ilişkin yaptığı açıklamada, "yiğit Kürt evlatlarının idam edilmesinin hiçkimseye bir şey kazandırmayacağını” kaydetti.

Açıklamada şunlar ifade edildi: “Yaklaşık 6 ay önce Hareket olarak, İran devletinin askeri operasyonları durdurması ve idamlara son vermesi; PJAK’ın da askeri eylemlerini durdurması temelinde her iki tarafa çağrı yapmıştık. Geçen bu 6 aylık zaman dilimi içerisinde tam olarak olmazsa da her iki gücün bu çağrıya uymuş olmasına rağmen özellikle İran devleti tarafından zaman zaman operasyonların yapılması ve en son Urmiye kentinde PJAK’ın bir militanının idam edilmiş olması bu sürecin tek taraflı olarak İran tarafından bozma eğilimini ortaya koymaktadır.

BU POLİTİK BİR TUTUMDUR

Iran devletinin Urmiye cezaevinde tutuklu bulunan PJAK militanı Hüseyin Xizirî (Hemîn) isimli Kürt gencini idam etmesi Kürtlere karşı önemli bir politik tutumdur. Hüseyin Xizirî, gençlik hareketinde yer alan ve genç yaşta davası uğruna yaşamını feda edecek kadar kararlı ve sadık bir Kürt evladıdır. Teslim olmayı değil, halkının özgürlüğü uğruna onurluca ölümü göğüsleyen yiğit Kürt evlatlarının idam edilmesi hiç kimseye bir şey kazandırmayacağı tartışmasız bir gerçektir.

Tarih boyunca erdemli insanların, davası uğruna her türlü fedakarlığı yaptığı ve insanlık değerlerine değer kattığı bilinmektedir. Bugün İran İslam Cumhuriyeti karşısında, Kürt halkının özgürlüğü uğruna bilinçli bir biçimde teslimiyeti değil darağacını seçen bu insanların idam edilmesi insanlık açısından bir kayıptır.

İDAM BEYHUDE BİR ÇABA

Ortadoğu bölgesinde Kürt halkı artık bir hakikattir ve hiçbir idam ve zulüm sistemi Kürt halkının özgür bir biçimde yaşama isteminin önüne geçemez. Bu açıdan İran devletinin Kürt gençlerini idam etme yoluyla sonuç almak istemesi beyhude bir çabadır. Artık hiçbir güç bu gibi yöntemlerle sonuç alamayacaktır.”

Xizri’nin idam edilmesinin açık bir şekilde İran rejiminin çatışmadan yaşana bir politika izlediğini ortaya koyduğunu ifade eden KCk şunları dile getirdi: “KCK olarak İran devletinin uluslar arası güçler tarafından kuşatılmak istendiği ve ekonomik ambargoların uygulandığı bu dönemde Kürt özgürlük hareketinin mücadelesini askeri yöntemlerle değil, siyasi yöntemlerle geliştirmesi gerektiğini daha önce kamuoyuna duyurmuştuk. Kürt halkı bölge devletleri ile uluslar arası güçler arasındaki kavgada taraf olmamalıdır. Bu önemli bir politik duruştur. Biz Kürt halkının kendi bağımsız politikası temelinde haklı özgürlük davasını yürütmesini daha doğru ve yerinde buluyoruz. Bu nedenle çeşitli dönemlerde İran devlet güçleri ile PJAK güçleri arasındaki çatışmayı durdurmasından yana tavır aldık, bunun için çaba sergiledik ve çağrılar yaptık. Fakat zaman zaman yapmış olduğu ihlallerle bu çatışmasızlık ortamını zora sokan İran devletinin, son olarak Hüseyin Xizirî’yi idam etmesi açık bir şekilde çatışmadan yana bir politika izlemek istediğini ortaya koymaktadır.

TAKTİK BİR TUTUM

Bundan bir süre önce idam edilmesi gündeme gelen Habibullah Letifi’nin idamının durdurulmuş olması, tarafımızca iyi bir gelişme olarak karşılansa da, belli ki bu idamı durdurma, İran devletinin kalıcı bir politikası olmayıp, taktik bir tutumdur. Esas politikası ise çatışma yaratarak Kürt halkı üzerinde kaosu geliştirmek, Kuzey’de ve Doğu’da Türk devleti ile birlikte çatışma sürecini geliştirmek ve Kürt halkını hiçe saymak, özgürlük hareketini tasfiye etme politikasına ortak olmaktır.”

BARIŞÇIL MÜCADELEDE ISRARLI OLACAĞIZ

Demokratik ve barışçıl yöntemlerde ısrar edeceklerini belirten KCK, açıklamasında PJAK’a da çağrıda bulundu. KCK şöyle dedi: “Tüm bu çabalara karşın bizler, Kürt halkının haklı özgürlük davasını barışçıl - demokratik yollarla sürdürmesine dönük politikamızda ısrarlı olacağız. Ancak tüm iyi niyetli çabalara rağmen çatışma politikasında ısrar eden güçlere karşı da, her yerde halkımızın meşru savunma hakkını kullanma temelinde mücadelesini sürdürmesi en temel bir hakkıdır.

PJAK’A ÇAĞRI

Bu temelde, özgürlük hareketi olarak, İran devletini Kürt gençlerini idam etme siyasetinden vazgeçmeye, Kürtlerle baskı ve şiddet yöntemiyle değil, diyalog ve uzlaşma yoluyla var olan sorunları çözmeye çağırıyoruz. Umarız İran devleti bu politikasından vazgeçer ve bu yiğit Kürt evladının şahadeti yeniden şiddetli bir çatışmaya yol açmayacaktır. Başta PJAK olmak üzere tüm Kürt özgürlük güçlerini de meşru savunma çizgisini aşan yönelimlere girmeme konusunda özen göstermeye çağırıyoruz.”

BAŞSAĞLIĞI

KCK’nin açıklamasında son olarak şunlar ifade edildi: “Yurtsever Kürt halkı özgürlük davasında yiğit bir militanını daha bu kutsal dava uğruna şehit vermiştir. Hüseyin Xizirî’nin şahadetinden dolayı, başta ailesi olmak üzere, tüm Kürt halkına, PJAK yönetimine ve güçlerine başsağlığı diliyoruz. Tüm yurtsever Kürdistan halkı şerefli haysiyetli bir duruş sergileyen, onuru için köle bir yaşamı değil, idamı seçerek ölümsüzleşen yiğit Kürt genci Hüseyin Xizirî’nin anısına sahip çıkacaktır.Tüm halkımızı bu yiğit gençlerin onurlu duruşunu ve anılarını özgürlük mücadelesini yükselterek yaşatmaya çağırıyoruz.

Bilinmeli ki “doğru yol ve haklı davası uğruna yaşamını feda edenler varsa, bu davanın mücadeleci güçleri, başarının yolunu yakalamış, demektir. Tarihin bu önemli aşamasında darağaçlarında kahramanca duruş sergileyen gençlerin ve fedai eylemlerle hayatını ortaya koyan yiğit militanlarının duruşu, Kürt özgürlük mücadelesinde kazanmanın müjdeleyicisidir. Kürt halkı, Ortadoğu’nun diğer halklarıyla demokratik bir ortamda eşit-özgür bir yaşam uğrundaki mücadelesinde bu ruhla başarıya ulaşmasını bilecektir.”-ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.