Gerilla Komutanı: Şemdinli'de Denetim Elimizde
Haberler / 30 Temmuz 2012 Pazartesi Saat 07:21
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HPG komutanlarından Kemal Garzan, Şemdinli’de yaşananlar için “yeni bir taktik” diyerek, karadan kontrolünde olduğunu söyledi.

HPG komutanlarından Kemal Garzan, Şemdinli’de yaşananlar için “yeni bir taktik” diyerek, karadan kontrolünde olduğunu söyledi. Garzan, “Türk ordusu karakollara hapsoldu” dedi.

23 Temmuz’dan beri Hakkâri’nin Şemdinli İlçesi’nde (Şemizînan) günlerdir süren gerillanın yol kontrolleri ve çatışmaları değerlendiren HPG Askeri Konsey Üyesi Kemal Garzan, “Şemzinan’da geliştirdiğimiz harekât, devrimci bir operasyondur. Bir kuşatmadır. Bölgede denetim HPG’nin elindedir. Bedeli ne olursa olsun geri adım atmayacağız. Türk ordusu ne yapacağını bilemez durumdadır’’ şeklinde konuştu.

Gerillanın Türk ordusunun bütün müdahale girişimlerini yenilgiye uğrattığını vurgulayan Garzan, Şemizînan Gerdi yolunun günlerdi gerilla denetimine girdiğini kaydederek, Türk devletinin buradaki kayıplarını gizlemeye çalıştığını belirtti.

TÜRK ORDUSU AĞIR KAYIPLAR VERDİ

Kemal Garzan Şemdinli’de Türk ordusunun karakollara hapsedildiğine dikkat çekerek, Şemdinli’deki çatışmalara ilişkin şu detayları verdi: “Şemzinan’da 23 Temmuz’da başlattığımız ve hala devam eden devrimci harekât, Türk devleti tarafından Türkiye kamuoyundan gizlenmek isteniyor. Türk ordusu bu harekâtta büyük kayıplar verdi. Bu süre zarfında Türk devletinin ve ordusunun Şemzinan’daki örgütlenmesi dağıtılmıştır. Türk ordusu Şemzinan merkezinden ve karakollarından çıkamamaktadır. Türk devleti Şemzinan’da kılıfına çekildi ve bu kılıftan çıkamıyor. Şemizînan Tugayı, Garê Alayı ve civar karakollar sürekli olarak ağır silah birliklerimizce vuruluyor. Gerilla birliklerimiz, Türk ordusunun ileri tekniğine ve yoğun teknik kullanmasına rağmen mevzilerini koruyor. Bölgeyi denetimde tutmaya devam ediyoruz”

TAKTİK DEĞİŞTİ, BU DEVRİMCİ BİR HAMLEDİR

Kemal Garzan bölgede gerilla denetiminde bir operasyon geliştirildiğini belirterek, Türk medyasında gerilla kayıplarına ilişkin verilen haberlerin asılsız olduğuna dikkat çekti. Türk ordusunun onlarca kaybı olduğunu ve çok sayıda askeri aracın imha edildiğini açıklayan Garzan şöyle konuştu. “Bu devrimci bir hamledir. Bu harekât Şemizînan ile de sınırlı değil, civar bölgeleri de kapsıyor. Ayrıca tek düze bir eylem de değildir. Birliklerimiz otuz yıllık gerilla tecrübesiyle birçok eylem biçimini yaratıcı ve ustalıklı bir şekilde uyguluyor. Bu harekâtta önemli bir husus da şu: bu yeni bir taktiktir. Gerilla daha önce de kapsamlı ve etkili eylemler gerçekleştirdi ancak bir- iki gün içinde üst bölgelerine geri dönüyordu. Ancak bugün Şemzinan’da yaşanan durum farklıdır."

Gerilla birliklerinin pozisyonlarını 23 Temmuz'dan beridir koruduğunu vurgulayan Garzan, "Şu ana kadar da bölgede kesintisiz bir gerilla denetimi vardır. Defalarca yollara inildi. Bölgede bulunan karakollar sürekli gerilla ateşi altında bulunuyor. Bölgeye kobra ve Skorskyler giriş yapamıyor. Karadan denetim tamamen elimizdedir" dedi.

TÜRK ORDUSU KARAKOLLARA HAPSOLDU

Türk ordusunun gerilla karşısında büyük bir çıkmazı yaşadığına vurgu yapan gerilla komutanı, “Türk ordusu ne yapacağını bilemez durumdadır. Ne saldırabiliyor ne de kendisini koruyabiliyor. Türk ordusu Şemzinan’da karakollara mahkûm oldular “ dedi. Gerillanın başlattığı bu sürecin devam edeceğini belirten Garzan, Türk devletinin özel savaş yöntemlerine karşı da halka duyarlılık çağrısında bulunarak, şöyle devam etti: ‘’ Halkımız da duyarlı ve örgütlü olmalıdır. Halkımızdan beklentimiz onurlu duruşunu daha da geliştirerek sürdürmesidir. Bu temelde özellikle de Şemzinan’daki halkımızı direngen tutumundan dolayı selamlıyoruz.’’ -ANF

Cihan Özgür

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.