03 Şubat 2020 Pazartesi Saat 13:53 // Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi
Rusya’dan Yalanlama

HABER MERKEZİ-Rusya Savunma Bakanlığı, İşgalci Tc 'nin Suriye'de rejim güçlerine hava saldırısı düzenlediği haberlerini yalanladı.

Suriye’nin İdlib kentinde rejim güçlerinin saldırısı sonrası 6 Türk askeri öldürülürken, 7 asker ise yaralandı.

Rus uçaklarının gerçekleştirdiği saldırının ardından kameralar karşısına geçen Tayyip Erdoğan, “Türkiye bu saldırıların cevabını misliyle vermiş durumda. Fırtına obüsleriyle belirlenen noktalara vuruşlar devam ediyor. 30-35 civarında Suriyeli etkisiz hale getirildi. Bu saldırı ile bizi sınayanlar hata taptıklarını anlayacaklar” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında Rusya’ya da mesaj gönderen Erdoğan, “Rus yetkili makamlarına da ‘Burada muhatabımız siz değilsiniz, tamamıyla rejimdir, bizim önümüzü kesme gibi bir durum da söz konusu olmasın.' mesajı verildi. Çünkü burada biz şehit verirken, bunlara karşı sessiz kalmamız mümkün değil” dedi.

‘TÜRK UÇAKLARI SINIRI GEÇMEDİ’

Erdoğan’ın sözlerinin ardından Rusya’dan da saldırıyla ilgili ilk açıklama geldi. Reuters’ın aktardığı habere göre Rus Savunma Bakanlığı Türk Devleti’nin savaş uçaklarının Suriye sınırını ihlal etmediği ve rejim güçlerine herhangi bir saldırı olmadığını belirtti.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html